سهم واقعی ایران از گردشگری سلامت چقدر است؟


محمدعلی فیاضی، دبیر شورای راهبری گردشگری سلامت: "با ثبت سفر و درمان ۱۵۰ هزار بیمار خارجی در سامانه وزارت بهداشت، سال ۹۵ حدود ۵۰۰ میلیون دلار درآمد از این محل برای کشور حاصل شده است".

به گزارش ؛ فیاضی گفت: "درآمد جهانی از گردشگری پزشکی ۱۵۰ میلیارد دلار بوده که سهم ایران از آن در سال ۹۵ کمتر از نیم درصد بوده است. یقیناً سهم ما بیشتر از این اعداد است، چرا که خیلی ها برای جراحی پلاستیک و درمانهای پزشکی دیگر به ایران سفر می کنند، اما اطلاعاتشان در سامانه وزارت بهداشت ثبت نمی شود".

وی اظهار کرد: "از طرفی پزشکان و بیمارستانهایی هم هستند که بیماران خارجی را بدون ثبت و اعلام اطلاعات آنها عمل می کنند، برای همین ما تخمین می زنیم سهم واقعی ایران از گردشگری سلامت، دست کم یک میلیارد دلار باشد، هرچند که ظرفیت و زیرساختهای پزشکی ایران در حال حاضر، توانایی ایجاد ۷ میلیارد دلار درآمد را دارد".

فیاضی با اشاره به درآمدزا بودن گردشگری سلامت در مقایسه با انواع دیگر آن، افزود: "هر گردشگری که برای درمانهای پزشکی به ایران سفر می کند دستکم سه بار بیشتر از یک گردشگر معمولی خرج می کند، ضمن این که بیمار در زمان ریکاوری و در دوران نقاهت به واسطه ارتباطهایی که با پزشک دارد، به شکل دیگری تولید درآمد می کند".

دبیر شورای راهبری گردشگری سلامت، لازمه تولید چنین درآمدی را ایجاد سامانه ای به ۵ زبان دنیا دانست و افزود: "براساس آسیب شناسی هایی که در شورای راهبری گردشگری سلامت انجام شده، ضرورت دارد سامانه قابل دسترسی برای بیماران خارجی راه اندازی شود که اطلاعات و امکانات مورد نیاز را از صفر تا صد در اختیار آنها قرار دهد که این طرح در دستور کار شورای راهبری گردشگری سلامت قرار دارد".

فیاضی خاطرنشان کرد: " زیرساختهای متناسبی باید فراهم شود که در برخی بخشها اقداماتی شده و در آینده نزدیک، بهره برداری می شود".

وی در ادامه گفت: "حضور در رویدادهای بین المللی از جمله نمایشگاههای گردشگری سلامت و پزشکی برای کشوری با این همه تخصص و توان، یک ضرورت است. باید بازاریابی اصولی اتفاق افتد و اگر همه این کارها همزمان انجام شود می توان با زیرساخت و ظرفیت کنونی به سهم ۷ میلیارد دلاری از گردشگری سلامت دست پیدا کنیم".