مجله گردشگری سفر بخیر

ساختمان اپرا  ارمنستان

ساختمان اپرا ارمنستان

ایران

یکی از شاهکارهای معماری شهر ایروان و جزو یکی از ۱۰ سالن برتر اپرا در دنیا می باشد. این ساختمان در اصل از دو قسمت تشکیل شده است که سالن غربی آن ارکستر سمفونی و سالن شرقی آن سالن اپرا و باله است. در سال های اخیر یکی از مراکز جذب توریست بوده است و هنرمندان بسیاری جهت برگزاری کنسرت های موسیقی در ساختمان اپرا به ارمنستان مسافرت می کنند و با استقبال خوبی مواجه می شوند.

دریاچه  سوان ارمنستان

دریاچه سوان ارمنستان

ایران

بزرگترین دریاچه ی آب شیرین دنیا از جهت ارتفاع نسبت به سطح دریاست که در مرکز کشور ارمنستان قراردارد. منطقه سوان یکی از مهم ترین مراکز گردشگری ارمنستان است . آب دریاچه سوان از رودخانه ها و چشمه هایی که در زیر دریاچه جاری هستند بوجودآمده است. ارتفاع این دریاچه به ۲۰۰۰ متر از سطح دریا می رسد و مساحت آن ۹۴۰ کیلومتر مربع است. از مهم ترین ماهی های این دریاچه می توان به ایشخان وسیگا اشاره کرد. رشته کوه Geghama در شمال دریاچه ی سوان قرارگرفته است که این نام نام یکی از نوادگان پدر قوم ارمنی می باشد و درگذشته دریاچه سوان به همین نام معروف بوده است

دره گل ها از دیدنی های ارمنستان

دره گل ها از دیدنی های ارمنستان

ایران

دره گل ها در شمال شرقی ایروان و در دامنه کوه های آن قرار گرفته است. این مکان دارای طبیعت سرسبز کوهستانی است که در فصل تابستان غرق در گل و گیاهان زیباست و در فصل زمستان پوشیده از برف پوشیده شده است و از مراکز تفریحی در طول سال می باشد. شامل مجموعه های ورزشی ، رستوران ، هتل ها و دیگر امکانات است و پیست اسکی به طول ۷ کیلومتر دارد.

مسجدجامع کاشان

مسجدجامع کاشان

ایران

مسجد جامع کاشان یا همان مسجد جمعه کاشان یکی از قدیمی ترین بناهای دوره اسلامی در شهر تاریخی کاشان است که در خیابان بابا افضل کوچه شهیدان دقیقی قراردارد. مسجد جامع کاشان مربوط به دوره سلجوقی (623هجری قمری) مصادف با 1158 ه.ش است. در لایه‌ برداری های اخیر از گچبری های محراب عصر سلجوقی، آثار و تزییناتی متعلق به دوره آل بویه کشف شده است. در شبستان تابستانی این بنا که در زیر شبستان زمستانی قرار دارد، طرح های بسیار زیبای کاشی کاری به چشم میخورد و درکف این شبستان آثاری از کوره‌های پخت ظروف چینی به وسیله کارشناسان سازمان میراث فرهنگی در گذشته کشف شده است این مسجدبه عنوان یکی آثارملی کشورثبت شده است.

مسجدآقابزرگ کاشان

مسجدآقابزرگ کاشان

ایران

مسجد آقابزرگ کاشان یا همان مسجد و مدرسه آقابزرگ یكی از باشكوه ترین و زیباترین مساجد دوره قاجار در ایران است.و در خیابان فاضل نراقی کاشان واقع شده است. تاریخ آغاز ساخت این بنای قاجاری به سال 1258 هـ.ق و پایان ساخت آن 1265 هـ.ق (به مدت هشت سال) می باشد. مدرسه و مسجد آقا بزرگ با سرمایه شخصی حاج محمد تقی خانبان جهت اقامه نماز جماعت و درس بنا شده است. این مدرسه به سبک مدارس چهارباغ و صدر اصفهان ساخته شده است.

کویرمرنجاب کاشان

کویرمرنجاب کاشان

ایران

کویر مرنجاب و دریاچه نمک آران و بیدگل در فاصله حدود سی وپنج کیلومتری شمال شرقی شهرستان آران و بیدگل از توابع کاشان در استان اصفهان واقع شده است. این کویر از شمال به دریاچه نمک آران و بیدگل از غرب به کویر مسیله و دریاچه های نمک حوض سلطان و حوض مره از شرق به کویر بندریگ و پارک ملی کویر و از جنوب به شهرستان های آران و بیدگل کاشان محدود می ‌شود. کویر مرنجاب دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی بی نظیری همچون تپه های ماسه ای، دریاچه نمک، جزیره سرگردان، کاروانسرای مرنجاب و چاه های دستکن است. جزیره سرگردان در ده کیلومتری کاروانسرای مرنجاب و داخل دریاچه نمک است

کاروانسرای مرنجاب کاشان

کاروانسرای مرنجاب کاشان

ایران

کاروانسرای مرنجاب در دل کویر و در پنجاه کیلومتری شمال شرق مرکز آران و بیدگل از توابع کاشان در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته است. کاروانسرا مرنجاب با قدمتی بیش ازسیصدوپنجاه سال و با وسعت سه هزار و پانصد متر مربع زیربنا دارای بیست ونه اتاق است و معماری کاروانسرا مرنجاب به دوران صفویه باز می گردد. این کاروانسرا در شوره زار و در کنار بزرگترین دریاچه نمک ایران قراردارد اما دارای قنات آب شیرین و استخر بسیار بزرگ می باشد. وجود بزرگترین تپه های شنی و بندریگ و همچنین دریاچه نمک و جزیره سرگردان و ساختمان زیبا وسالم کاروانسرا و امکاناتی از قبیل استراحتگاه برای مسافرین و امواج تلفن همراه در دل کویر این مکان را برای گردشگران مناسب ا یجادکرده و همه ساله افراد و گروه های بیشماری از آن بازدید می نمایند.

قمصر کاشان

قمصر کاشان

ایران

شهرستان قمصر کاشان در بیست وپنج کیلومتری جنوب کاشان و درچهل کیلومتری شمال غربی نطنز واقع شده است .قمصر از نظر حدود جغرافیایی در محدوده سیاسی و اداری استان اصفهان بوده و به لحاظ تقسیمات استانی زیر مجموعه شهرستان کاشان است. جمعیت آن حدود چهل هزار نفر است که در میان دره ای بسیار سرسبز که طول تقریبی آن نه و عرض آن چهار کیلومتر و دارای درختان متنوع و درختچه های گل محمدی می‌ باشد واقع شده است. نام قدیم این ناحیه قم سر بوده و از این منطقه جاده ابریشم عبور می ‌کرده است و از دیر باز راهی برای رسیدن به سیلک بوده است. قمصر یکی از قطب های تولید عرقیات گیاهی و گلاب در ایران است؛ که گلاب آن حتی در کشور های خارجی نیز شناخته شده بوده و دارای شهرت جهانی می باشد. این دره ناحیه ‌ای کاملا سرسبز شامل درختان میوه‌ با تنوع و درختچه‌ های گل محمدی می ‌باشد. قمصر را پایتخت گل و گلاب گیری می نامند و همه ساله در فصل بهار بخصوص اردیبهشت ماه می توانید شاهد جشنواره های باشکوه گلاب گیری در این شهر باشید.شهرداری نیز امکانت خوبی برای مسافرین مهیا می نماید.همین امرباعث تعدادزیادی گردشگر به این مکان گردیده است.

غارنیاسرکاشان

غارنیاسرکاشان

ایران

غار نیاسر که غاری باستانی است و با نام های غار تالار یا غار رئیس یا سوراخ رئیس هم نامیده می شود در سی کیلومتری غرب شهر کاشان و در نیاسر واقع شده است است. از عجیب ترین و شگفت انگیزترین دست سازهای بشری است که به باور اکثر محققین و کارشناسان در زمان اشکانیان حفر شده است .اما آثاری از زمان ساسانی و سلجوقی نیز در آن پیدا شده است.

شهرزیرزمینی نوش آبادکاشان

شهرزیرزمینی نوش آبادکاشان

ایران

شهر زیرزمینی نوش آباد که آن را شهر زیرزمینی “اویی” نیز می گویند در شهر نوش آباد کاشان در استان اصفهان یعنی در پنج کیلومتری شمال کاشان قرار دارد. شهر زیرزمینی اویی در سه طبقه در زیر زمین با عمق بین چهار تا هجده متر به صورت دست کن ایجاد شده و فضاهای متعددی از جمله اطاق و راهرو و چاه ‌ها و کانال ‌های زیادی است. هر کدام از این طبقه‌ ها به وسیله چاه ‌های عمودی به هم مربوط میباشند.